English version | Česká verze

Kurzy a lekce pro dospělé

Musical Dance

Musical Dance

začátečníci

Taneční styl, známý v USA jako Jazz & Musical, nebo Broadway style, popř. Theatre-jazz (ve Velké Británii). Můžeme jej charakterizovat jako jazzový tanec, adaptovaný pro potřeby divadla. Zatímco Jazz Dance vstřebává neustále nové hudební a taneční vlivy včetně nejnovějších – Hip Hopu, Street Dance aj., Musical Dance zůstává věrný svému původnímu poslání – plně sloužit muzikálovému divadelnímu repertoáru. Proto se také často stylově odkazuje na klasickou taneční techniku (typické pozice nohou a rukou). Nové prvky nejsou vyloučené, vždy je jejich použití ale diktováno aktuální potřebou repertoáru. Typickým příkladem stoprocentního Musical Dance jsou třeba „Chicago“ Johna Kandera a Freda Ebba, „A Chorus Line“ Jamese Kirkwooda Jr a Nicholase Danteho, nebo „All That Jazz“ Boba Fosse.

Hudebně styl čerpá z rozsáhlé muzikálové tvorby nebo z jazzu. Vždy záleží i na repertoáru. Vyloučen proto není ani rock’n’roll, čerpáme-li např. z muzikálu „Pomáda“. Zásadním rozdílem oproti Jazz Dance je notná dávka herectví pro ztvárnění charakteru, nebo příběhu, daného konkrétní rolí.

Výběr tanečních prvků ve výuce Musical Dance záleží vždy na lektorovi. Měl by ale zůstávat věrný klasické „old school“ s prvky, tančenými ‚dole‘, spíše než novým prvkům, tančeným více ‚nahoře‘. Typická je i práce s rekvizitami – kloboukem, hůlkou, deštníkem při výuce. Někdy jsou rekvizity jen imaginární, naznačované pouze gesty.

Lekce Musical Dance procvičuje po základním zahřátí a strečinku technické prvky – držení těla, postavení a práci nohou a rukou, točení a skoky, s nimiž Musical Dance pracuje podobně jako Jazz Dance. Poté následuje výuka konkrétní choreografie s jejími typickými prvky.

Musical Dance je dobrou volbou pro všechny, kdo mají rádi muzikálovou kulturu a divadlo obecně. Je dobrou průpravou i pro Jazz Dance. Je možné jej tančit, i když byste se jinak báli postavit se na jeviště, tedy jen pro své potěšení. Současně je ale i dobrým prostředkem při pohybové přípravě začínajících herců anebo zpěváků.

A nezapomeňte – život se zdá mnohem snesitelnější, bereme-li jej jako muzikál!

Lektoři